Вибираємо сучасний планшет

admin Статті про hardware

Вибираємо сучасний планшет

Вибираємо сучасний планшет. Поява на ринку планшета iPad було зустрінута публікою із захопленням, чимало здивувавши всіх інших виробників портативних комп'ютерів. Справа в тому, що планшети з сенсорним екраном серійно випускаються з початку 2000-х років, але вони ніколи не користувалися високим попитом, залишаючись нішевим продуктом для використання в промисловості та медицині.

Причини - у надзвичайній дорожнечі і одночасно скромній продуктивності мініатюрних комплектуючих, підхожих для таких пристроїв, а також у відсутності операційних систем, оптимізованих для управління через сенсорний екран. Крім того, рівень розвитку технологій не дозволяв зробити планшетний комп'ютер дійсно компактним і легким.

Проте в лінійках великих виробників ноутбуків, зокрема Fujitsu-Siemens, IBM, Panasonic і Toshiba, весь цей час були присутні лептопи-трансформери з сенсорними екранами. Випускалися і "чисті" планшети, в тому числі і в "захищеному" виконанні для експлуатації в екстремальних умовах. Коштували ці комп'ютери дуже дорого і звичайному користувачеві були недоступні.

Другу спробу виведення на ринок компактних пристроїв з сенсорним введенням зробили компанії Intel і Microsoft в 2006 році, представивши так званий "проект Орігамі", що передбачає випуск ультрамобільних комп'ютерів (Ultra-Mobile PC, UMPC) на базі спеціальних надекономічних процесорів і повноцінної операційної системи сімейства Windows . UMPC представляли собою щось середнє між планшетом і кишеньковим комп'ютером: вони оснащувалися невеликими чотирьох-п'ятидюймовими сенсорними екранами і графічною оболонкою для управління за допомогою стилуса або пальців.

Споживачі, однак, не оцінили зусиль конструкторів UMPC, і вже до кінця "нульових" цей тип пристроїв плавно зійшов зі сцени. Виною тому громіздкість, маса під кілограм, посередня продуктивність, незручне управління і середня ціна близько 1000 доларів. При виборі планшета потрібно керуватися багатьма факторами.

До 2010 року істотно змінилася апаратна база портативних комп'ютерів, з'явилися розвинені мобільні операційні системи, призначені для смартфонів і комунікаторів. На той час у Apple вже був успішний досвід розробки власної мобільної операційки iPhone OS/iOS, вперше використаної в смартфоні iPhone в січні 2007 року. Спочатку, у вересні 2007 року, ця ОС була перенесена в плеєр iPod touch, який представляв собою фактично копію "айфона", тільки без телефонного модуля, але з Wi-Fi. А потім з'явився iPad, що навіть зовні нагадує збільшений рази в чотири "айфон" і працює під управлінням iOS c деякими специфічними доробками під великий екран.

На відміну від усіх попередніх спроб створити планшет, спрощуючи і мініатюризуючи персональний комп'ютер, конструктори Apple підійшли до завдання з іншого боку: вони взяли апаратну і програмну базу смартфона і просто додали до неї великий ємнісний сенсорний екран з підтримкою "пальцевих" жестів. Просто, як все геніальне. В результаті вийшов швидкий, легкий і недорогий планшет зі зручним графічним інтерфейсом.

Як виявилося, це саме той пристрій, що із задоволенням купують навіть ті, хто в повсякденному житті не користується ні ноутбуками, ні настільними ПК. З'ясувалося, що масовому споживачеві планшета не потрібна міць повноцінних операційних систем класу Windows 7 або Mac OS X і цілком достатньо можливостей, що надаються мобільної ОС. А можливості у сучасних операційних систем цього типу дуже широкі: це не тільки інтернет-серфінг і робота з електронною поштою, але й перегляд відео та прослуховування аудіозаписів, створення і редагування різноманітних офісних документів, перегляд та нескладна обробка цифрових зображень. Для таких мобільних операційних систем, як Apple iOS і Google Android, вже існує близько трьохсот тисяч найрізноманітніших програм, включаючи відеоігри. І всі вони розраховані на управління через сенсорний екран!

У перший же день було продано близько 300 тисяч iPad, а через місяць своїх господарів знайшли більше мільйона "яблучних" планшетів. Не дивно, що буквально через півроку планшетні комп'ютери, побудовані за тією ж ідеологією, що і iPad, з'явилися в лінійках практично всіх великих вендорів. Незліченні безіменні китайські виробники негайно почали випуск величезної кількості схожих пристроїв, тільки на базі ще дешевших комплектуючих - резистивних сенсорних екранів і застарілих процесорів від смартфонів попередніх поколінь. Зрозуміло, що про такий же комфорт використання, як і з iPad, мови не йшло, але і ці стодоларові пристрої виявилися цілком конкурентоспроможними і до сих пір знаходять своїх покупців.

Незважаючи на всі зусилля конкурентів, iPad залишається абсолютним лідером на ринку інтернет-планшетів і безперечним законодавцем мод. За даними Gartner, в 2010 році "Айпад" займав близько 83 відсотків усього світового ринку, до нинішнього року його частка знизилася до 73 відсотків. Планшети на базі Google Android завоювали близько 18 відсотків ринку, а моделі на Windows, WebOS і BlackBerry Tablet OS не користуються особливою популярністю.

У березні 2011 року Apple представила вже друге покоління iPad, який, очевидно, став новим зразком для наслідування для всіх інших виробників планшетів. Новинка отримала потужний двоядерний процесор, подвоєний обсяг оперативної пам'яті і ще більш тонкий і легкий корпус.

Втім, у iPad є власні "фірмові" недоліки, що виникають із загальної ідеології Apple, які начебто спеціально придумані, щоб іншим вендорам було що "виправити". Це і не найвища роздільна здатність екрану, і відсутність вбудованого порту USB, і посередні камери, і неможливість розширення пам'яті флеш-картами. Ролики на flash пристрої під iOS теж не підтримують в принципі.

Найкраще "робота над помилками" вдалася конструкторам Samsung - практично всі "недоліки" до одного педантично виправлені в Galaxy Tab, причому навіть старша версія з екраном 10,1 дюйма обійдеться трохи дешевше Apple iPad. При цьому зовні планшет виявився настільки схожим на "Айпад", що представники Apple вже в декількох країнах в судовому порядку заборонили продаж цього пристрою. На щастя, україснського ринку заборони не торкнулися, до того ж в Samsung вже трохи змінили дизайн своїх "таблеток", щоб навіть здалеку він нічим не нагадував Як ми вже говорили, ринок планшетів ділиться на дві нерівні частини: є iPad, на який припадає три чверті продажів, і є всі інші. Тим часом серед цих "інших" є досить багато цікавих моделей - як за дизайном, так і по конструкції.

Велика частина "альтернативних" iPad планшетів працює під управлінням операційної системи Google Android, частка пристроїв на базі інших ОС зовсім незначна. Windows 7 просто незручна для "пальцевого" використання і до того ж вельми вимоглива до "заліза", а WebOS і BlackBerry Tablet OS - це і зовсім екзотика, особливо для вітчизняного споживача.

Android-планшети в свою чергу теж діляться на дві великі категорії: економ-клас і преміум, причому якийсь "золотої середини" тут немає. Бюджетні моделі відрізняються скромною продуктивністю, в найдешевших часто використовуються резистивні сенсорні екрани, а в якості операційної системи виступає порядком застаріла версія Android 2.2, призначена для смартфонів. Моделі преміум-класу можуть похвалитися нетривіальним дизайном, дорогими матеріалами, потужною начинкою і операційною системою Android 3.0-3.2, яка розроблялася спеціально для планшетних комп'ютерів. Раджу переглянути статтю Кращі android планшети 2011 року.

Цінова різниця між цими класами приблизно двократна: якщо "бюджетники", як правило, оцінюються в суму близько 300 доларів, то планшети високого класу коштують 700 і більше. Для порівняння: найдешевший iPad 2 з 16 Гбайт пам'яті і без модуля 3G обійдеться не менш ніж в 700 долапів, а версії з 64 Гбайтами і зв'язком 3G коштують близько 1000 рублів.

Існує і ще одна умовний розподіл планшетів - за розміром екрана: недорогі, в тому числі і численні китайські пристрої "no-name" оснащуються семидюймовими дисплеями, у більш практичні і дорогі моделі встановлюються Десятидюймовий екрани (в iPad - 9,7 дюйма). Зустрічаються і "проміжні варіанти", приміром дисплеї 8,9 дюйма - в не найдешевших апаратах Archos і Samsung.

У планшетах різних цінових категорій використовуються матриці різних типів: у дешевих застосовуються недорогі TFT-екрани, а в дорогих - якісні IPS (або PLS у випадку Samsung) панелі з природною кольоропередачою і широкими кутами огляду.

Переважна більшість наявних у продажу планшетів побудовано на одній з двох мобільних платформ: ARM Cortex A8/A9 або NVIDIA Tegra 2 (на двох ядрах ARM Cortex A9 з графічним ядром). По продуктивності вони приблизно рівноцінні, але в Terga 2 є інтегроване графічне ядро ​​з 3D-прискоренням, в той час як в пару з ARM-процесором встановлюється (або не встановлюється) окремий графічний чіп. У листопаді 2011 року був анонсований новий чіпсет NVIDIA Tegra 3 c п'ятьма ядрами ARM Cortex A9, але планшетів на його основі поки на ринку немає.

Планшети з можливістю розширення пам'яті за допомогою флеш-карт зазвичай оснащують вбудованим флеш-накопичувачем на 8-16 Гбайт. В Apple iPad, де немає слотів для змінних карток, передбачається 16, 32 або 64 Гбайт вбудованої пам'яті.

Серед інших стандартних для сучасних планшетів технічних характеристик відзначимо 512-1024 Мбайт оперативної пам'яті, модуль бездротового зв'язку Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n і аналоговий вихід на навушники. Що стосується акустичної системи, то в "таблетках" встановлюється як один, так і пара динаміків, але якість їх звучання просто в силу фізичних обмежень значно нижче навіть ноутбучного.

Планшети на Android часто оснащуються портами USB c функціональністю USB-хоста, тобто до них можна підключати зовнішні накопичувачі. У багатьох планшетах є можливість виведення звуку і зображення на зовнішній монітор або телевізор по інтерфейсу HDMI. У iPad 2 також є вихід HDMI, але для його використання необхідно придбати перехідник Apple Digital AV Adapter, який обійдеться приблизно в 70 доларів.

Середній час автономної роботи сучасного планшета - 5-6 годин, у кращих моделей (включаючи iPad 2) - близько 8 годин в режимі інтернет-серфінгу. При відтворенні відео або при запуску відеоігор акумулятор сідає помітно швидше. Цікаво, що тривалість роботи без підзарядки практично не залежить від розміру екрана, хоча це один з головних споживачів електроенергії. Значно більше на автономність впливає використовуване ПЗ, у тому числі різні фірмові графічні надбудови в операційній системі Android.

У другій частині цієї статті ми поговоримо про конкретні моделі планшетних комп'ютерів, які заслуговують уваги потенційних покупців, у тому числі і про безумовне лідера ринку - Apple iPad 2. Також читайте читайте статтю - Вибір планшетного ПК

Вконтакте
Pinterest