Як перевірити температуру процесора?

admin Статті про hardware

Як перевірити температуру процесора?Центральний процесор є «мозком» комп'ютера. Його інтенсивна робота супроводжується виділенням значної кількості тепла і щоб його ефективно відводити процесори постачають алюмінієвими радіаторами і вентиляторами охолодження. Нормальна робота системи охолодження процесора може бути порушена через раптово відмовивший вентилятор, через те що радіатор охолодження забився пилом, або через пошкодження шару термопасти, тонким шаром якої покривають процесор перед установкою на нього радіатора охолодження. Термопаста грає роль температурного «містка» поліпшуючого передачу тепла від процесора до радіатора.

Чому такий важливий контроль температури процесора Сучасні процесори є дуже складними приладами до складу яких входить до мільярда окремих транзисторів. Так як будь напівпровідникові елементи дуже чутливі до перегріву, то перевищення допустимої температури процесора може привести до ряду неприємних наслідків:

  • зниження терміну служби процесора;
  • зменшення продуктивності комп'ютера;
  • раптових перезавантаженень;
  • виходу процесора з ладу.

Тому, періодично дуже важливо контролювати температуру процесора і вживати необхідних заходів у випадках її відхилення від допустимих значень, які є індивідуальними для кожної моделі даного пристрою і вказуються в специфікаціях на офіційному сайті або упаковці виробу.

Усереднено вважається, що в простої у процесорів настільних комп'ютерів температура не повинна підніматися вище 40-45 º C, у режимі середніх навантажень - до 60-65 º C і в режимі пікових навантажень становити не більше 75 º C. Для процесорів, використовуваних в ноутбуках (Перегрів ноутбука) і мобільних пристроях допустимі значення вище на 30-35 відсотків. Також читайте статтюПерегрів комп'ютера: як запобігти

Як перевірити температуру процесора

Переважна більшість процесорів мають вбудований датчик температури. Тому завдання контролю за температурою процесора зводиться до отримання показань даного датчика. Без використання сторонніх програм це можна зробити через BIOS, але кожен раз заходити в нього щоб перевірити температуру процесора не дуже зручно. Тому, до деяких моделей материнських плат їх виробники випускають утиліти для моніторингу температури процесори прямо з операційної системи. Але навіть якщо ви не можете знайти подібної утиліти для свого комп'ютера - не варто засмучуватися. Є безліч програм, які покажуть вам поточну температуру процесора.

Core Temp. Невелика безкоштовна програма спеціалізована на контролі температури процесора. Завантажити її можна з офіційного сайту www.alcpu.com.

Після установки і запуску в головному вікні приведені значення поточної температури процесора. Корисною функцією програми є ведення журналу показань, за допомогою якого можна отримати температурний профіль процесора в різних режимах роботи комп'ютера.

Головне вікно програми Core Temp

HWMonitor. Програма для контролю найважливіших параметрів роботи комп'ютера від творців іншої дуже корисної програми під назвою CPU-Z. Завантажити HWMonitor можна на офіційному сайті програми www.cpuid.com.

Рекомендуємо завантажувати portable версію програми, що не вимагає установки. Її можна відрізнити по архіву з написом «no installation». Також зверніть увагу, що архіви для скачування будуть відрізнятися в залежності від бітності вашої операційної системи. Після завантаження, розпакування архіву і запуску програми в її головному вікні будуть відображені показання температури ядер процесора, материнської плати і жорсткого диска комп'ютера, відповідні їх поточним значенням.

Головне вікно програми HWMonitor

Навіть незважаючи на те, що для захисту від перегріву процесори забезпечуються спеціальним механізмом, який знижує їх продуктивність при наближенні температури до критичних позначок (троттлінг), рекомендується періодично перевіряти температуру за допомогою однієї з запропонованих програм. Особливо в тих випадках, коли процесор піддавався розгону різними способами.

Вконтакте
Pinterest