Як вибрати Blu-ray програвач

admin Статті про hardware

Як вибрати Blu-ray програвачЗа останні чотири роки формат Blu-ray отримав широке поширення, хоч і без гучної переможної ходи. Головним фактором, що сприяв просуванню на ринку цього стандарту, стало стрімке зниження цін на плоскі телевізори високої чіткості, здатні виводити зображення з роздільною здатністю Full HD 1920х1080 пікселів. Саме завдяки доступності таких апаратів з'явився стабільний попит на джерела відео високої чіткості: кабельні та супутникові канали HD і, зрозуміло, програвачі Blu-ray. У результаті бюджетні моделі, ще пару років тому коштували близько 300 доларів, сьогодні оцінюються в сто.

Основні технічні параметри Blu-ray

Коротенько нагадаємо основні технічні параметри формату Blu-ray. На відміну від DVD, для зчитування даних використовується не червоний (довжина хвилі 650 нм), а синьо-фіолетовий лазер (405 нм), що дозволило вдвічі зменшити ширину доріжки на диску і добитися підвищеної щільності запису на оптичних дисках стандартних розмірів (8 і 12 см).

Двенадцатиcантиметрові диски Blu-ray з одним реєструючим шаром можуть мати ємність до 23,3, 25, 27 або 33 Гбайт, що записуються одношарові "болванки" носять назву BD-R. Двошарові Blu-ray вміщають до 46,6, 50, 54 або 66 Гбайт, що записуються диски цього типу називаються BD-R DL. Існують також диски BD-RE/BD-RE DL з можливістю багаторазового запису (орієнтовно до 1000 циклів), що вміщають стільки ж даних, скільки і аналогічні носії для однократного запису. Носії перспективного формату BDXL, несумісні зі звичайними програвачами BD, здатні зберігати до 100 (тришарові) або навіть до 128 Гбайт (чотиришарові) даних.

На диски Blu-ray може записуватися відео в різних форматах, які повинні підтримуватися будь-якими плеєрами цього стандарту: MPEG-2 особливих профілів з підтримкою високого розширення, MPEG-4 Part 10/H.264/AVC і VC-1. Тривалість відео залежить як від розширення, так і від бітрейта. У середньому на одношаровий диск ємністю 25 Гбайт поміщається до 4,5 години HD-відео або до 12 годин відео DVD-формату. Тривалість 3D-відео, зрозуміло, трохи нижче (приблизно, в півтора рази) і залежить від використовуваних алгоритмів кодування (мова йде про розширення Multiview Video Coding (MVC) до MPEG-4/H.264). На дисках з фабричним записом тривалість відео обмежена довжиною фільму і різних додаткових матеріалів.

Поговоримо про сучасні побутові програвачі Blu-ray і про характерні особливості BD-плеєрів останнього покоління.

Особливості BD-плеєрів останнього покоління

Майже всі сучасні BD-програвачі відносяться до так званого "профілю 2" (BD 2.0), тобто в них повністю реалізовані всі функції, що спочатку закладені в специфікації Blu-ray. Найпомітніша з них - це BD-Live, що передбачає доступ до інтерактивного контенту в інтернеті. Для підключення до Мережі використовується стандартний Ethernet-інтерфейс - він зустрічається і у застарілих моделях "профілю 1.1" (BD 1.1), але там він призначений виключно для оновлення прошивки. Функція BD-Live означає можливість завантаження трейлерів та ігор на вбудовану пам'ять або флеш-карту, участь в інтернет-дискусіях і навіть зустрічах з режисерами. Диски з фільмами з підтримкою цієї функції помічені логотипом BD-Live. Для роботи BD-Live зазвичай потрібно вставити в порт USB флеш-драйв ємністю не менше гігабайта. У деяких моделях передбачена вбудована флеш-пам'ять для використання з BD-Live.

Крім роботи з дисками Blu-ray, всі сучасні BD-програвачі здатні відтворювати аудіо-CD та відеодиски DVD, переважна більшість апаратів також вміє програвати файли MP3 і DivX як з дисків, так і з зовнішніх USB-накопичувачів та/або флеш-карт.

До характерних особливостей програвачів Blu-ray відноситься досить довга в порівнянні з CD-і DVD-плеєрами ініціалізація диска, тобто підготовка його до відтворення. У деяких моделях вставлений диск визначається протягом 15-30 секунд. Це пояснюється цілою низкою чинників - від завантаження мікропрограми та зчитування структури складних дисків до необхідності розпізнавання типу завантаженого носія та задіяння лазера з відповідною довжиною хвилі. Зазвичай цей час істотно скорочується, якщо плеєр не повністю відключається від мережі, а перебуває в режимі очікування. У новітніх моделях час "холодного запуску" диска Blu-ray складає в середньому близько 10 секунд.

Серед необхідних додаткових можливостей сучасних програвачів Blu-ray слід назвати підтримку формату AVCHD, з яким працюють цифрові відеокамери, що використовують якості носіїв мініатюрні вінчестери і флеш-пам'ять. Багато камер останнього покоління здатні записувати відео високої чіткості FullHD, причому не тільки з чергуванням рядків, а й навіть в "кіношному" варіанті 1080p24.

Всі HD-програвачі, які можна виявити на прилавках магазинів, оснащені інтерфейсом HDMI версій 1.3 або 1.4, в той час як перші моделі підтримували лише версію 1.2. Що це означає на практиці? Перш за все, у версії 1.3 (червень 2006 року) максимальна пропускна здатність шини збільшилася з 165 до 340 МГц, що дозволяє передавати більше даних, то є відео з високим дозволом і незжатий багатоканальний звук. Швидкість потоку зросла з 4,95 до 10,2 Гбіт/с, з яких до 8,16 Гбіт/с припадає на відеосигнал, а 36,86 Мбіт/с - на звук. Саме починаючи з HDMI 1.3 у цьому інтерфейсі з'явилася офіційна підтримка передачі об'ємного 3D-зображення.

Нарешті, версія 1.3 дозволяє передавати вже не 24 -, а 30 -, 36 - і 48-бітний колір (1073000000, 68710000000 і 281500000000000 відтінків), а максимальна роздільна здатність при 24-бітної глибині кольору досягає 2560х1600 пікселів з прогресивною розгорткою. Як правило, у специфікаціях глибина кольору вище 30 біт називається Deep Color ("глибокий колір"), на відміну від 24-бітного True Color ("природний колір"). Зрозуміло, для роботи в режимі Deep Color його повинен підтримувати як програвач, так і телевізор або сучасний рідкокристалічний монітор.

Ще один режим, реалізація якого стала можлива завдяки впровадженню HDMI 1.3, - xvYCC, або xvColor. Це інформаційна технологія розширення колірного діапазону в порівнянні зі звичайним телестандартом sRGB. Кількість відтінків збільшено за рахунок залучення службових значень кодування кольору в аналогових телевізійних системах, звільнених при переході на цифру. Якщо в RGB кожен колір був представлений 8-бітовим значенням від 16 до 235, то в xvYCC використовуються всі варіанти від 0 до 255, що дозволяє розширити діапазон в 1,8 рази. Як і у випадку з Deep Color, цей режим має підтримувати і джерело, і дисплей.

Всі програвачі Blu-ray підтримують максимальний дозвіл FullHD, тобто 1920х1080 пікселів з прогресивною розгорткою. Але якщо ви хочете отримати максимальне задоволення від перегляду, майте на увазі, що і плеєр, і телевізор повинні розуміти режим 24p (у техніці Sony він називається True Cinema). Його сенс у тому, що зображення формується з "кіношною" частотою 24 кадри в секунду, тоді як звичайні DVD, відеоплівки і телепередачі демонструються з частотою 25 кадрів в секунду, тобто трохи швидше тієї, з якої спочатку були записані. Причина такого різнобою - чисто історична: фільми традиційно знімають на плівку з частотою 24 кадрів в секунду (сьогодні - вже не завжди), а в основу телевізійних стандартів PAL і SECAM була покладена частота 25 кадрів в секунду, тобто 50 напівкадрів в секунду при черезстрочній розгортці. Це дозволило спростити конструкцію телеприймачів, оскільки частота кадрів відповідала частоті змінного струму місцевої електромережі, тобто 50 Гц. У США та Японії частота струму в мережі - 60 Гц, а частота кадрів в стандарті NTSC - 30 кадрів в секунду (60 напівкадрів в черезстрочній розгортці).

Широка пропускна здатність інтерфейсу HDMI 1.3 зробила можливою реалізацію багатоканальних звукових форматів, зокрема Dolby TrueHD і DTS HD Master Audio. Для повноцінного використання цих форматів потрібні підтримуючий їх плеєр, ресивер або підсилювач і багатоканальна акустична система. Dolby TrueHD і DTS-HD Master Audio - це конкуруючі багатоканальні аудіокодеки із стисненням без втрат. Обидва кодека вважаються додатковими для формату Blu-ray, при цьому Dolby TrueHD був обов'язковим в HD DVD. Стандартом Dolby TrueHD передбачена підтримка до 8 (7.1) каналів 24 біт/96 кГц або до 6 (5.1) каналів 24 бит/192 кГц; DTS-HD Master Audio - це до 8 (7.1) каналів 24 біт/96 кГц або 2 канали 24 бит/192 кГц.

До речі, не плутайте DTS-HD Master Audio з DTS-HD High Resolution Audio: останній - це розширення звичайного DTS, який стискає звук з втратами, при цьому він також підтримує роботу з 8 (7.1) каналами 24 бит / 192 кГц і використовується, якщо на диску недостатньо місця для доріжок у форматі Master Audio. Насправді диски зі звуком у DTS-HD High Resolution Audio зустрічаються вкрай рідко, тому його підтримка зазвичай марна.

У 2009 році була схвалена специфікація HDMI 1.4, що відрізняється від 1.3 вбудованим двонаправленим Ethernet-каналом 100 Мбіт/с, який дозволяє передавати відео, звук і дані з мережевого протоколу, а також реверсивним аудіоканалом, що спрощує комутацію техніки. Приміром, у випадку з HDMI 1.3, якщо телевізор підключений одним кабелем до BD/DVD-програвачу через AV-ресивер, то для відтворення звуку з телевізійного тюнера через ресивер необхідно використовувати ще один кабель. Стандарт 1.4 дозволяє передавати ці різні аудіосигнали в обох напрямках через один кабель. Нарешті, з'явилася підтримка відео високої роздільної здатності до 4K-2K з дозволами 3840×2160 (24/25/30 Гц) і 4096×2160 пікселів (30 Гц).

Хоча стандарт 1.4 вже передбачав передачу 3D-зображення з роздільною здатністю до 1080p, у версії 1.4a (березень 2010 року) підтримка "об'ємного" відеосигналу була покращена. Зокрема, в число обов'язкових 3D-форматів були додані телевізійні мовні формати Side-by-Side Horizontal (1080i) і Top-and-Bottom (720p і 1080p), відеоформат Frame Packing (1080p) для програвачів Blu-ray і формат Frame Packing (720p) для ігрових приставок. Найсвіжіша версія HDMI 1.4b (жовтень 2011), оптимізований варіант 1.4a, поки не представлена ​​в серійних програвачах Blu-ray.

Кілька слів про кабелях HDMI. На жаль, на ринку присутня маса "шнурків", не відповідних ніяким стандартам. У кращому випадку такі кабелі працездатні, якщо пристрій передає 8-бітний відеосигнал. Але якщо підключити їх до апарату, який працює з 12-бітовим кольором, екран залишиться порожнім або ви побачите масу артефактів. Щоб уникнути таких неприємностей, вибирайте моделі відомих марок, пов'язані з класифікації HDMI Licensing до категорії 2, тобто високошвидкісних кабелів. Оптимальна довжина кабелю HDMI - не більше 1,5 м. Ціна якісного HDMI-кабелю починається приблизно з 30-35 доларів. Провід за кілька сотень доларів залишимо мільйонерам.

Всі програвачі Blu-ray мають регіональний захист, при цьому країни світу діляться не на п'ять регіонів, як у випадку з DVD, а на три. До першого регіону A відносяться Північна, Південна і Центральна Америка, Корея, Японія і Південно-Східна Азія, виключаючи КНР, до другого B - Європа, Африка, Австралія, Нова Зеландія і Близький Схід, а до третього С - Центральна і Південна Азія, Монголія, Казахстан, Індія, КНР і Росія. Очевидно, що цей поділ скоріше політичний, ніж технічний: ми потрапили в "хорошу" компанію, відому підвищеним рівнем піратства.

Асортимент фільмів російською мовою, призначених для зони C, поки досить обмежений, але на Blu-ray можна знайти практично всі голлівудські блокбастери останніх років - з багатоканальним російськомовним дубляжем і різними бонусами. Крім того, у формат високої роздільної здатності поступово перекладається і кінокласика, включаючи вітчизняні фільми. Нові та колекційні фільми у форматі Blu-ray коштують від 20 до 50 доларів за однодискове видання, 3D-фільми зазвичай коштують від 50 доларів і вище. У порівнянні з DVD, які продаються за 5-6 доларів, це досить дорого, але вже нерідкі і розпродажі, де не найпопулярніші релізи можна придбати рублів за сто-двісті.

У Європі та США випускається дуже багато фільмів без регіонального захисту, які можна без побоювання замовляти в інтернет-магазинах або везти з-за кордону. Музичні диски часто також видаються для всіх трьох регіонів, хоча, звичайно, бувають і винятки. Зі списком таких фільмів можна ознайомитися, наприклад, на сайті Blu-Ray Region Code Info. Природно, російський переклад на таких дисках зустрічається вкрай рідко, так що якщо ви не знаєте іноземних мов, доведеться обмежитися тим, що пропонують наші магазини. ***

Будь-які сучасні програвачі Blu-ray забезпечують високу якість картинки. Проте якісь моделі не підтримують DTS-HD Master Audio, інші неважливо справляються з масштабуванням картинки стандартних DVD, а треті принципово не визнають колекції MP3, записані на CD, хоча чудово відтворюють їх з DVD. Тому рекомендуємо не тільки уважно вивчати специфікації, а й вимагати від продавців демонстрації вподобаних моделей у дії.

Вконтакте
Pinterest