Як збільшити швидкість комп'ютера

admin Статті про hardware

Як збільшити швидкість комп'ютера

Як збільшити швидкість комп'ютера. Настройка ноутбука. Іноді бувають випадки, що ось граєш собі в гру, граєш, і тут вона починає гальмувати або подвисать. Це дуже дратує і хотілося б якось цього позбутися. Саме про це і піде мова в даному керівництві.

Важливе зауваження: якщо у вас комп'ютер або ноутбук відразу відключається, зависає або перезавантажується, то переходите відразу до цього керівництва: Охолодження ноутбука.

Основною причиною такого явища є перегрів. Іноді можна без вимірювань визначити що саме перегрівається. В цьому випадку може допомогти чистка комп'ютера, як це зробити читайте в статті Як почистити комп'ютер. Якщо перегрівається процесор, то ноутбук або комп'ютер зависають з характерним заїданням звуку. Якщо перегрівається відеокарта, то на екрані можуть з'явиться дефекти зображення. Ще однією причиною відключень або перезавантажень може бути проблема з ланцюгом живлення. На настільних комп'ютерах це зазвичай означає, що блок живлення не справляється з навантаженням.

Перш ніж переходити до самого керівництва, розглянемо які ж можуть бути причини періодичних підвисань ноутбука або комп'ютера:

Перегрів. Переважна більшість сучасних процесорів, відеокарт і інших складних чіпів мають у своєму арсеналі різні технології захисту від перегріву. Однією з таких технологій є тротлінг (throttling). Суть роботи зводиться до зниження ефективної частоти роботи чіпа за рахунок пропуску тактів чи зміни множника тактового генератора. Зазвичай це супроводжується зниженням напруги живлення. Як наслідок знижується тепловиділення і падає температура. Оскільки частота падає, то падає і продуктивність чіпа. Як наслідок іграшки періодично пригальмовують.

Помилки в роботі драйверів. Це стосується в основному драйверів на відеокарту. Вся справа в тому, що сучасні відеокарти оснащені технологіями економії енергії. У nVidia це PowerMizer, у ATI - PowerPlay. Суть їхньої роботи наступна: коли навантаження на відеокарту невелике, то немає сенсу змушувати її працювати на повну котушку. Мало того, що вона буде споживати більше енергії, та ще й грітися сильніше буде. При запуску ігор або інших програм, які активно використовують відеокарту, відеодрайвер підвищує частоти відеокарти до номінальних. Начебто все класно, але от є нюанс: іноді відеодрайвер не підвищує частоти або скидає їх до мінімальних під час ігор. Як наслідок - тормозіння. Сюди ж можна віднести проблеми з відео;

Помилки налаштування планів електроживлення. У ноутбуці досить добре реалізовано управління електроживленням. Природно, що якщо виставити профіль "економія енергії", то і в іграх вийде гірше продуктивність. Тут варто згадати ще про один нюанс. При роботі від батарей система іноді може обмежувати частоти відеокарти і процесора для економії енергії. Як наслідок комп'ютер може пригальмовувати;

Помилки з жорсткими дисками. Жорсткі диски ноутбуків також мають технології економії енергії. Однією з таких технологій є Advanced Power Management. Іншими словами, в настройках жорсткого диска є параметр APM. Якщо його значення менше 128, то система дозволяє зупинку двигуна шпинделя після відсутності команд протягом певного часу. В іграх бувають випадки, коли дані порівняно тривалий час не запитуються у вінчестера і він просто вимикається. Коли дані знову потрібні, то вінчестеру необхідний час для старту. Як наслідок комп'ютер пригальмовує;

Комп'ютер просто гальмує. Таке теж буває. Ноутбук або комп'ютер просто не справляються з навантаженням і видають мало кадрів в секунду. Періодичність пов'язана з тим, що навантаження під час гри не є постійним. В одні моменти воно невелика і іграшка "літає", а в інші вона сильно збільшується і іграшка гальмує.

З причинами більш-менш розібралися. Тепер перейдемо до опису того, чим ми будемо займатися.

І так. Насамперед потрібно перевірити на яких частотах працює відеокарта і процесор під час гри. Паралельно можна перевірити як сильно вони гріються. Це допоможе виключити або підтвердити найпоширеніші варіанти з перегрівом і з некоректною роботою драйверів на відео. Якщо з частотами все буде добре, то доведеться перевіряти гіпотезу з жорстким диском і APM. Якщо і це не вирішить проблему з пригальмовування, то ймовірно, що справа в самій грі і ваш ноутбук або комп'ютер з нею не справляється. Також почитайте про те як правильно експлуатувати ноутбук.

Моніторинг робочих частот відеокарти і процесора

Для моніторингу частот відеокарти найзручніше використовувати утиліту MSI Afterburner.

Встановлюємо і запускаємо цю утиліту:

Утиліта MSI Afterburner

У вікні зліва відображено температура графічного чіпа, частота ядра, шейдерів і пам'яті. Саме ця інформація нам необхідна. Згортаємо MSI Afterburner.

Для моніторингу частоти роботи процесора можна використовувати утиліту RMClock. Запускаємо дану утиліту і переходимо на вкладку моніторингу:

RMClock

Тут також відображені у вигляді графіків частоти роботи ядер процесора (внизу кнопочки для їх перемикання), завантаження процесора, множник процесора, а також температура. Цю утиліту також звертаємо.

Зауваження: оскільки утиліта RMClock вже тривалий час не оновлюється, то можуть виникнути проблеми з її коректної роботою з новими процесорами. Як альтернативу можна використовувати утиліту TMonitor.

На жаль, утиліта TMonitor не вміє будувати гарні графіки з робочими частотами, але зате вміє вести лог. Для старту запису логу потрібно вибрати в меню: Start Recording

TMonitor

Інформація про частоти записується в файл в папці logs.

Важливе зауваження: Ще раз нагадаю, що утилітою TMonitor варто користуватися тільки якщо у вас погано працює RMClock.

Також запускаємо утиліту HWMonitor. Дана утиліта дозволяє фіксувати максимальні значення температур відеокарти, процесора і інших компонентів.

Важливе зауваження: як альтернативу утиліті HWMonitor можна використовувати Open Hardware Monitor. Ключовою перевагою даної утиліти є можливість будувати графіки температур, відображати максимальні частоти і ступінь завантаження різних компонент, а також виводити інформацію про частоти, температурах і завантаженні в системному треї біля годинника і на Робочому столі. Детальніше про цю утиліту ви можете дізнатися тут: Діагностика ноутбука за допомогою Open Hardware Monitor.

Ну що ж. Три утиліти згорнуті і працюють. Тепер потрібно запустити вашу ігру і пограти до того моменту, коли з'являться ті самі періодичні пригальмовування. Після цього виходимо з гри і дивимося на покази утиліт:

Дані MSI Afterburner

Тут нам потрібно подивитися падала чи частота роботи відеочіпа і відеопам'яті під час тих самих гальм чи ні. Якщо графіки частоти рівні, то це означає, що з відеокартою все гаразд і вона працювала як і повинна. Дивимося тепер що у нас з процесором:

RMClock дані

Рівний графік свідчить про те, що процесор не знижував свою частоту під час гри. Так загалом і повинно бути. Якщо він все ж знижував свою частоту, то значить або він перегрівався і спрацьовував тротлінг, або система сама знижувала його частоту.

Ну і розглянемо максимальні температури:

HWMonitor

Якщо темпери високі (умовно кажучи, вище 90-95 градусів), то це вже привід для занепокоєння.

Вирішуємо проблему з періодичними пригальмовування.

І так. Якщо відеокарта або процесор все ж скидають частоти під час пригальмовування в іграх (це має бути видно за графіками частот), то потрібно зробити наступне:

Перевірити чи не перегрівається в даний момент відеокарта або процесор. Перевірити це можна за тими ж графіками або за показами утиліти HWMonitor. Якщо температури вище 90-95 градусів, то має сенс виконати маніпуляції, які описані в керівництві по охолодженню ноутбука. Також прочитайте статтю про те як розігнати відеокарту.

Якщо температури невисокі, а частоти все одно скидаються, то необхідно в першу чергу оновити драйвера для відеокарти, а також встановити план енергоспоживання "Висока продуктивність".  Також можна спробувати відключити nVidia PoweMizer або ATI PowerPlay, а також тротлінг процесора.

Для відключення nVidia PoweMizer існує утиліта PoweMizer Switch.  Робота з нею гранично проста:

Для відключення ATI PowerPlay потрібно зайти в Catalyst Control Center і перейти на відповідну вкладку.

Для відключення тротлінг для процесорів Intel є утиліта ThrottleStop.

Ці заходи повинні допомогти подолати періодично скидання частоти процесора або відеокарти під час ігор. Але ось що робити, якщо частота не скидається, а іграшки все одно гальмують? Для цього потрібно подивитися на параметр APM жорсткого диска. Про це розповім нижче.

Робота з жорстким диском

Вище вже було розказано про значення Advanced Power Management або APM. Зараз же ми розглянемо як же можна відключити це енергозбереження.

Для цього нам знадобиться утиліта HDDScan. Запускаємо її:

HDDScan

Натискаємо на значок з жорстким диском і вибираємо в меню Features -> IDE Features:

IDE Features

Внизу знаходимо наш Advanced Power Management і встановлюємо значення 254:

Advanced Power Management

Для застосування змін варто натиснути Set

Також вас стане у пригоді стаття Оптимізація Windows 7.

Якщо ці зміни не допомогли, то скоріше-всього ваш ноутбук не справляється з іграшкою і вам варто або знизити налаштування гри, або трохи розігнати відеокарту.

Вконтакте
Pinterest