Українцям вже втретє пропонують вибирати президентів по SMS

admin Новини зв'язку

Українцям вже втретє пропонують вибирати президентів по SMSНародний депутат Олег Тищенко запропонував Верховній Раді схвалити концепцію впровадження системи електронного голосування в Україну. Це випливає з проекту постанови, який депутат зареєстрував 18 червня.

У свою чергу Кабінету міністрів пропонується до 1 серпня 2013 розробити та подати на розгляд депутатів Державної програми впровадження цієї системи та проекти законів, необхідні для його реалізації. У законопроектах про держбюджет на 2015 рік та наступні роки пропонується передбачити кошти на фінансування Держпрограми.

Концепція, запропонована Тищенко, являє собою документ з описом того, як має виглядати електронне голосування, з якою метою воно запроваджується і яким буде результат його застосування.

Зокрема, передбачається, що взаємодія виборця з системою електронних виборів може здійснюватися таким чином: виборець за допомогою кінцевого електронного пристрою вводить в єдиний комп'ютерний реєстр, скажімо, відбитки пальців або електронний підпис. Або передає через SMS або MMS повідомлення з відповідним власним ідентифікатором з мобільного телефону.

У разі розпізнавання ідентифікатора система в автоматичному режимі відкриває йому доступ до його особистого файлу в системі електронних виборів, де він іможет ввести цифровий ідентифікатор обраного ним кандидата або питання, який він підтримує, і в подальшому контролювати відсутність несанкціонованих змін прийнятого ним рішення, аж до кінцевого підрахунку голосів.

«При цьому повинна бути передбачена сувора і необоротна кримінальна відповідальність навіть за спробу несанкціонованих втручань і фальсифікацій в особистий електронний файл виборця», - вважає Тищенко.

Незважаючи на те, що введення такої системи вимагає чималих витрат, в пояснювальній записці до проекту постанови повідомляється, що на першому етапі додаткове фінансування не потрібно, тому що мова поки йде не про розробку системи, а тільки про затвердження її концепції.

Нагадаємо, що це вже третя спроба Олега Тищенко узаконити електронне голосування. У червні 2011 року депутат пропонував законопроект про концепцію впровадження системи електронного голосування, але пізніше він був відкликаний.

У лютому поточного року депутат також пропонував проект закону «Про державну програму впровадження електронного голосування». Згідно з інформацією на сайті парламенту, цей документ зараз розглядається комітетами. Проте представники профільних комітетів заявляли, що з побоюванням ставляться до ідеї електронних виборів.

«Ми розглядали цей законопроект в комітеті і рекомендували або його відхилити, або доопрацювати. Приймати подібні ініціативи в Україні рано - у нас немає такого механізму захисту інформаційних систем, який би дозволив забезпечити електронне голосування від фальсифікацій », - заявляв глава підкомітету парламенту з телекомунікацій Юрій Мороко.